MPK Gniezno

14/12/2017

Akcja "Odblask to nie obciach"

 

Nasza Spółka chętnie przyłączyła się do działania, którego celem jest profilaktyka bezpieczeństwa na drogach. W celu utrwalania i czynnego udziału w przedsięwzięciu, autobus komunikacji miejskiej oklejony hasłami będzie widoczny na naszych ulicach.

Dla najmłodszych w ramach akcji "Odblask to nie obciach”przygotowano mnóstwo atrakcji mających przekonać ich do rozsądnego zachowania na drodze. 

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 r. stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze
po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Pamiętajmy

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Pieszy, który zastosował w swoim ubraniu elementy odblaskowe, w światłach reflektorów widoczny jest już ze 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w których należy nosić elementy odblaskowe, nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny z odblaskiem niż bez niego.